1974

Merhaba Dünya! (Hello World!)1

1974 İlkbaharında bir Pazar günü İstanbul’da daha kullandığımız telefon hatlarında bile şehirler arası arama yapılacağı zaman operatöre bağlanmamız gereken bir dünyaya gözlerimi açtım.

Aynı gün (21 Nisan 1974) İstanbul ve Türkiye'nin bazı şehirlerinde ekmeğin vesikaya bağlanması önerildi.

1 Programcılık dünyasının en basit program komutlarından biri

1980
1983

İlk Ödül: Kumbara

Özel Dost Lisesi’nin Ortaokul-Lise Karma Resim Sergisi’ne benim çizdiğim resim de (ilkokul öğrencileri arasından seçilen tek resim) dahil edildi ve kumbara ile ödüllendirildim.

1985

İlk Bilgisayarım: Commodore 64

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’ni kazanmamın sonucunda artık benim de bir Commodore 64’üm var. Televizyona bağlayıp düğmesini çevirerek tenis oynadığımız oyun kutusu, arkadaşların game-watch’ları ve Sinclair bilgisayarlarından sonra; artık kafa ayarı yaptığımız, aldığımız "Commodore Dergisi"nin verdiği bilgisayardan iki dıt sesi çıkartmak için yüzlerce satır kod yazdığımız ve zırt pırt kırılarak yenisini almak için para biriktirdiğimiz joystickli günler başladı.

1989
1989

Teknik Resim, Perspektif & Grafik

Lisede seçmeli ders olarak "Grafik Dersi"ni tercih ederek, perspektif ve teknik resim konularında ilk ciddi bilgilerimi edindim.

1990

Fotoğrafçılıkla İlk Tanışma

Kadrajı nasıl ayarlayacağımızdan, karanlık odada film basmaya kadar pek çok faydalı bilgi edindiğim ve derslerimize üstat Ara Güler’in bile misafir olarak katıldığı lisemizde en keyif aldığım seçmeli derslerden olan "Fotoğrafçılık Dersi"ni aldım.

14 adet fotoğrafım Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’nde sergilendi.

1993

İnternet Hayatıma Giriyor...

ODTÜ öğrencisi olmam sayesinde Türkiye’de internetle ilk tanışma şansına sahip olan kişilerden biri oldum.

ODTÜ ve TÜBİTAK, Internet teknolojilerini kullanan yeni bir ağın tesis edilmesi yönünde bir proje başlatmışlar ve bu çerçevede ilk deneysel bağlantı 1992 yılının Ekim ayında X.25 üzerinden Hollanda'ya yapılmış; PTT'ye 1992 yılında yapılan başvurunun sonuçlanmasını takiben, 12 Nisan 1993'de de 64 Kbps kapasiteli kiralık hat ile, ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı sistem salonundaki yönlendiriciler kullanılarak, ABD'de NSFNet (National Science Foundation Network)'e TCP/IP protokolu üzerinden "Türkiye’nin İlk İnternet Bağlantısı" gerçekleştirilmiştir.

1995
1995

Radyo ODTÜ'lü Günler

Yıllarca müziğe dinleyici ve paylaşımcı olarak duyduğum aşk sonucu yollarımız yeni kurulma aşamasında olan Radyo ODTÜ'nün o efsane kurucu kadrosu ile kesişti.

Şu anda yurt içi yayın yapan pek çok başarılı radyonun ana dümeninde bu kadrodaki arkadaşlardan bazılarının oturuyor olması hiç de şaşırtıcı değil. Gerçekten de bu kadro ile Türkiye'de pek çok ilki gerçekleştirdik:

1. Üniversite elemanlarınca geliştirilen radyo yayınındaki parçaların seçiminin daha kontrollü ve kişiye özel olmasını sağlayan ilk yazılım geliştirildi,
2. 1996 yılında Türkiye'nin internet üzerinden ilk yayını yapıldı ve Türkiye'de açılan bu yolda diğer radyolar ve hatta televizyonlar ancak yıllar sonra bizi izledi,
3. Ankara'nın ikinci en çok dinlenen yabancı müzik istasyonu olduk ve yıllarca yapılan anket-yarışmalarda defalarca "En İyi Bölgesel Radyo" seçildik,
4. 1996'da ileri düzeyde teknik donanıma sahip yayın stüdyolarıyla Radyo ODTÜ, Türkiye'nin o yıllardaki en gelişmiş stüdyolarına kavuştu...
5. Radyo ODTÜ, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Tarafından 2010 yılının "En İyi Radyo İstasyonu" seçilmiştir.

Derslerimin bayağı aksamasına sebep olsa da çok keyif verdi:
"Radyo ODTÜ"lü Günler...

1995

İşletim Sistemleri, Görüntü ve Ses İşleme Yazılımlarıyla İlk İlişkiler

İlk kişisel bilgisayarıma (pc) sahip oldum ve sonra bütün versiyonlarını (Windows 95, 98, 2000, ME, XP, Server 2003, Vista, Server 2008, 7) kullandığım pencere serimize Windows 3.1 işletim sistemi ile başlayarak açılışı gerçekleştirdim. Bilgisayarın oyun faslını bilgisayarın diğer ortağı olan kardeşime bırakıyor ve ben de zamanın ses & görüntü işleme yazılımları olan Sound Blaster Studio, Paint Shop Pro, Aldus Photostyler gibi programlarla flört ediyordum.

Radyo için hazırlanacak 15-20 saniyelik bir jingle'ın parçalarının ayrıştırılıp-birleştirilmesi ve sonrasında da render edilmesi o kadar zaman alıyordu ki, ben genelde bu işlem gerçekleştirilirken ev işi yapar ve çay demlerdim. Paint ile yapılanların sınırlılığı karşısında yeni görüntü işleme programlarını tanımaya çalıştım ve bir kısmında da bir takım işler yapabilmeye başladım.

:)


Bilgisayar hakkındaki tüm sorularınıza tek cevap;

Kapatıp açınca hepsi
düzeliyor...

Bill Gates 

1996

Photoshop'la Tanışıyorum...

Adobe Photoshop 4.0 ile başlayan Adobe ile olan maceram aynı ürünün 5.0, 5.5, 6.0, 7.0, CS, CS2, CS3 Extended, CS4 Extended, CS5 versiyonları ile sürdü ve yaklaşık yirmi senedir gerek yeni özellikler & filtrelerle tanışarak, gerekse her gün bu programla ilgili yeni birşeyler öğrenerek sürmekte ve ilerlemekte...

1997

Artık Web Dünyasında Benim de Bir Evim Var!

İlk kişisel web sitesi deneyimim: Artık internetin sadece seyirci tarafında olmak kesmeyince ben de kendi başıma ilk başta başka sitelerin kodlarının üzerinde oynamalar yapmak sûretiyle deneme-yanılma sürecini takip ederek olabilecek en ilkel editör olan Notepad ile HTML ve biraz da Javascript ile ilgili ilk bilgilerimi edindim.

1999

Efes Pilsen & Final Four 2000

Kendi kişisel web sitemden sonra Efes Pilsen Basketbol Takımı'nın taraftar sitesini yaptım ve o günün şartlarında iyi bir takipçi sayısı yakalayan siteye verdiğim emeğin karşılığı Efes Pilsen tarafından hediye edilen Final Four 2000 taraftar çantası (içinde atkıdan, koltuk minderine kadar çeşitli şeyler vardı) ve Selanik'e Final Four bileti oldu. Maalesef sınavlardan dolayı Efes Pilsen'in maçlarını Selanik'e gidip izleyemedim ama çanta hâlâ sağlam ve kullanıyorum.

2001

MCSD

.NET platformunun daha tanıtımı bile yapılmadan önce Bilginç IT Academy'de Microsoft Certified Solution Developer Programı'na başladım. Sertifika için aşağıdaki dersleri tamamladım (kendimi tasarımcı olarak tanıtsam da aslında programcılık konusunda da alt yapım mevcuttur):

Microsoft Excel 2000 Advanced, MS Windows 2000 Network & Operating Systems Essential, Mastering Web Application Development Using MS V Int, Microsoft Frontpage 2000, Mastering Microsoft Visual Basic 6.0 Fundamentals, Mastering MS Visual Basic 6.0 Development, Mastering MS Visual Basic 6.0 Development, Querying MS SQL Server 2000 with Transact-SQL, Designing Data Services and Data Models, Programming a MS SQL Server 2000 Database, Building Distributed App. For MS Win2000 with VB

2002
2002

Macromedia Flash 5

O zamanlar Macromedia ürünü olup sonra Adobe’a geçen Flash 5

2003
2005

Binbilen

Binbilen Yelp mekanist üç arkadaş girişimi

2006
2006

Joker Medya

Joker Medya

2007

Vektörel Çizim Programları

Adobe Illustrator, Macromedia Freehand

2009

Web & Grafik Bilimleri Akademisi Programı

Yıllardır bu işin içinde olan biri olarak hem mevcut bilgilerimi tazelemek, hem de yeni şeyler öğrenmek için Mikrosis'in Web & Grafik Akademisi Sertifika Programı'na katıldım ve Web Tasarımı, Grafik Tasarımı ve Web Programcılığı üzerine aşağıdaki dersleri aldım:

Temel Tasarım ve Baskı Teknikleri, Adobe Photoshop CS4, Macromedia Freehand MX4, Corel Draw Graphics Suite X5, Adobe Illustrator CS4, Adobe InDesign CS4, Web Tasarımı ve Web Uygularımının Temellerine Giriş, HTML, CSS, Adobe Dreamweaver CS4, Adobe Flash CS4, SQL Server 2005, XML, XHTML, Java Script, ASP.Net (C#, Ajax), E-Ticaret Uygulamaları

2009
2009

Anne Kalbi

Adobe InDesign

2011
2012

Dergiciliğe Devam...

Farmatek Muscle & Fitness

 
Icon FOTOĞRAFÇILIK
HDR, TILT-SHIFT...
Icon GRAFİK TASARIM
LOGO, İNFOGRAFİK...
Icon WEB PROGRAMLAMA
JAVACRIPT, PHP, CMS...
Icon WEB TASARIM
HTML, JQUERY, CSS...